„Magia nart” w Zakopanem

Wystawa „Magia Nart - Czas Pionierów. Narciarstwo Polskie do 1914 roku” odbywa się w Galerii Sztuki XX wieku, w Wilii Oksza, będącej oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Wystawa ta potrwa jeszcze do 1 maja 2016.

Wystawa „Magia Nart - Czas Pionierów. Narciarstwo Polskie do 1914 roku” odbywa się w Galerii Sztuki XX wieku, w Wilii Oksza, będącej oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Wystawa ta potrwa jeszcze do 1 maja 2016. Jej organizatorami są Muzeum Tatrzańskie oraz Tatrzański Park Narodowy. Jest to pierwsza w historii wystawa ukazująca dzieje polskiego narciarstwa aż do 1914 roku, uwzględniająca pierwsze próby użycia nart już pod koniec XIX wieku.

Wystawa opowiada również o pierwszych klubach narciarskich, jak też o pierwszych wejściach na nartach na szczyty Tatr i na inne szczyty Karpat. Na wystawie można obejrzeć takie eksponaty jak między innymi narty, kijki i bambusy, a także fotografie i dzieła sztuki.

Bohaterami wystawy są najwięksi pionierzy polskiego narciarstwa m.in. Mieczysław Karłowicz, Stanisław Barabasz, Andrzej Góraś, Mariusz Zaruski. Oprócz wystawy w Wilii Oksza przewidziane są również wykłady, lekcje muzealne, pokazy filmów i spotkania, oraz publikacja „Magia nart”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.